Podeszwy Vibram® w obuwiu górskim
Podeszwy włoskiej firmy Vibram® dominują na rynku obuwia górskiego. Prawie każda renomowanamarka outdoorowama w swej ofercie buty z podeszwami Vibram®. Jest to najbardziej znana i sprawdzona podeszwa, wysokiej jakości. Jednak często dochodzi na jej tle do licznych nieporozumień. Większość kupujących wie że są dobre, najczęściej jednak nie posiada szczegółowych informacji na ich temat. Brak ich często prowadzi do podejmowania błędnych decyzji i w konsekwencji niezadowolenia i rozczarowania.
Każdy mniej lub bardziej wprawiony miłośnik turystyki czy sportu coś niecoś słyszał o podeszwach Vibram®, najczęściej jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z ilości i różnorodności modeli. Każdy rodzaj podeszwy ma swoją indywidualną charakterystykę i przeznaczona jest w określony teren, na określone warunki Oczywiście są modele mniej lub bardziej uniwersalne mające szerokie zastosowanie. Trzeba jednak przyznać iż szczegółowa informacja dotycząca specyfikacji danego modelu podeszwy, troszkę na polskim rynku kuleje. A sama nazwa np. Vibram®Bifida nie wiele niesie informacji.
Należy pamiętać iż Vibram® to nie rodzaj gumy, ale producent. Potentat produkujący ponad 100 różnych modeli podeszew, niektóre z nich bardzo dobrze sprawdzają się na błocie, a inne są maksymalnie przyczepne itd. Poszczególne modele podeszew mogą się od siebie bardzo różnić twardością i grubością. Niektóre są praktyczne nie do zdarcia, i nawet po kilku latach użytkowania zmiany na ich są niewielkie. Inne o podwyższonej przyczepności, zużywają się błyskawicznie szczególnie jeśli są użytkowane niezgodnie z ich przeznaczeniem. W butach górskich stosowane są bardzo twarde i nieodkształcające się podeszwy, charakteryzujące się głębszym i ostrzejszym bieżnikiem. But przeznaczony w góry nie specjalnie sprawdzą się w mieście, czy w czasie wielodniowej pielgrzymki. Dlatego należy dostosować dobór obuwia w stosunku do naszych potrzeb.
Przy takiej ilości rodzajów podeszew, przeciętny „zjadacz chleba” który jeszcze na własnych nogach ich nie wypróbował, może mieć mętlik w głowie. Istnieje jednak prosta zależność która może nam pomóc przy wyborze podeszwy obuwia. Uogólniając: cechy podeszwy zależą głównie od składu mieszanki tworzyw, z których jest zrobiona. Im mieszanka bardziej miękka, tym większa przyczepność a co za tym idzie większa ścieralność bieżnika. Przy twardej mieszance, zużycie jest wolniejsze, niestety kosztem przyczepności. Dość istotna jeszcze jest rzeźba bieżnika, ostrzejsza jest bardziej przyczepna, ma jednak tendencję do zaklejania się błotem, łagodna z zaokrąglonymi krawędziami jest bardziej podatna na ślizganie.
Wybierają obuwie, często kierujemy się rodzajem podeszwy. Pamiętajmy jednak że ona sama nie decyduje o całych walorach butów i ich przeznaczeniu. Kupując buty nie kierujmy się tylko samą podeszwą, i nie ulegajmy magii słowa Vibram®. Bo źle dobrana podeszwa, może stać się przyczyną naszych kłopotów na szlaku, odbitych stóp i niekontrolowanych upadków.