Buty trekkingowe – odwieczny problem

Zawsze przy wyborze butów trekkingowych występuje zazwyczaj problem..

Wybór dobrych butów należy przemyśleć i zastanowić się jak często będziemy ich używać. Wybierając odpowiedni model butów należy pamiętać aby kierować się nie tylko ceną, ale także zwrócić uwagę na użyte komponenty do produkcji butów jak i ich wykończenie. Nieodłącznym wyposażeniem turysty-piechura są buty trekingowe niezależnie od tego w jakim terenie planujemy się poruszać, to zdajemy sobie sprawę że styl butów i ich funkcjonalność nie może nas w pewnym momencie zaskoczyć (nie może but pozostawiać odcisków  ani się rozwalić) . Wybierając buty musimy się zastanowić nad rodzajem butów trekkingowych

Obuwie na co dzień-są wygodne, by można się było w nich wybrać na spacer do lasu lub parku. Zazwyczaj charakteryzują się tym że są niskie i sięgają zaraz do kostki.

Bardzo dobrze sprawdzają się podczas wycieczek  znanymi i popularnymi szlakami, jak i zwiedzania miasta. Zazwyczaj wykonane są z miękkiej skóry zamszowej połączonej z lekkimi materiałami sztucznymi co zapewnia im odpowiednią wentylacje i utrzymanie komfortu termicznego stopy.

Kolejnym rodzaj obuwia trekkingowego stanowią  buty z klasy  Hiking. Są to buty dla miłośników letnich wycieczek górskich. Charakteryzują się wyższą cholewką która zachodzi zaraz powyżej kostek.

Jej zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo  (najczęstsza kontuzja to skręcenia stawu) oraz zapewnić bardzo dobrą stabilizację podczas wycieczek na trudnym i nierównym terenie.  Buty te są lekkie i wykonane ze skóry nubukowej lub zamszowej. Ich wewnętrzna membrana jest zazwyczaj wodoodporna w razie gdyby dopadły nas niespodziewane deszcze.

Dochodząc do klasy Trekking doszliśmy do butów typowo trekkingowych. Są najlepszym rozwiązaniem podczas tygodniowych wycieczek w Tatrach czy długi trekking w Rzymie.

Posiadają podeszwę na tyle twardą, by wytrzymać trudy skalnych wspinaczek. Najczęściej są wykonane z licowej skóry lub nubukowej stosując przy tym niewielką ilość szwów. Mogą posiadać membranę wodoodporną lub wyściółkę z cielęcej skóry. Są o wiele cięższe ale zapewniają pewność sprawdzenia się na rumowiskach skalnych lub  dzikich bezdrożach. Ostatnim rodzajem butów trekkingowych są buty wysokogórskie i ekspedycyjne. Buty te są stworzone dla zaawansowanych turystów oraz alpinistów. Są wykonane z bardzo mocnych materiałów i trudno zginają się w podeszwie.

Idealnie pasują na wyprawę w góry Elbrus czy Mount Blanc.  Pamiętajmy że w tego typu obuwie ma twardą podeszwę i nie jest wygodne na twardych podłożach.

Sumując choć buty trekkingowe są wygodne..i mają zapewnić nam komfort, oraz bezpieczeństwo podczas chodzenia pamiętajmy aby przed zakupem odpowiednio scharakteryzować sprzedawcy swoje potrzeby.

Comments are closed.

; ?>