Buty wspinaczowe – Evolv Pontas II.

Chris Sharma na Es Pontas (Fot. Prana)

Pontas II to jedna z nowszych propozycji marki Evolv, model ten został zaprojektowany przez samego Chrisa Sharme – jednego z najlepszych wspinaczy naszych czasów. Model ten jest logiczną kontynuacją butów Pontas, ich historia nawiązuje już do słynnego projektu Chrisa Sharmy – drogi Es Pontas.

Es Pontas to projekt szczególny, ten typ dróg określany jest jako deep water solo – prawie każde odpadniecie kończy się lądowaniem prosto w wodzie, a w tym konkretnym przypadku w morskich falach.

Droga Es Pontas biegnie po naturalnym łuku skalnym znajdującym się u wybrzeży Majorki (okolice miejscowości Cala Santanyi). To właśnie tym łukiem Chris Sharma poprowadził jedną z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na świecie – wycenianą przez wielu na 9b.

Buty wspinaczkowe Pontas II są zaadresowane raczej do bardziej zaawansowanych wspinaczy, doskonale sprawdza się na trudnych techniczne, przewieszonych drogach. Buty dzięki bardzo dużej sztywności cholewki, twardej podeszwie oraz precyzyjnemu czubkowi umożliwiają precyzyjne stawanie na bardzo małych stopniach.

Pontas II wyposażone są w trzy przeciwstawnie poprowadzone paski na rzep, dzięki takiej konstrukcji łatwiej je dopasować do stopy. W środku wykończone są bawełnianą wyściółkę – ma ona za zadanie zapobiegać zbytniemu rozciąganiu się obuwia w czasie wspinaczki. Natomiast zastosowanie gumy TRAX XT 5 zapewnia nie tylko odpowiednią twardość oraz precyzję ale także bardzo przyczepność zarówno w granicie jak i w wapieniu.

Już za niedługo sklep górski Polar Sport będzie miał je w swojej ofercie.

Najważniejsze Dane Techniczne

  • rodzaj: asymetryczne, na rzepy
  • guma: 4.2 mm TRAX XT-5 high friction rubber
  • brzegi: MX-P (1.5mm full-length)
  • cholewka: nierozciągliwa syntetyczna – Synthratek , na spodzie bawełna
  • rozmiary: od 4,5 do 12 UK, łącznie z połówkami
  • produkcja: U.S.A

Comments are closed.

; ?>