Impregnacja obuwia trekkingowego z nubuku i zamszu.

Buty trekkingowe wykonane ze skóry nubukowej oraz zamszu wymagają odmiennego podejścia, aby ich impregnacja była skuteczna. Należy pamiętać aby na początku dokładnie je oczyścić, co nie jest już tak łatwe jak w przypadku butów wykonanych ze skóry licowej, brud i kurz potrafią głęboko wniknąć w strukturę tego typu skór, dlatego warto je czyścić specjalnymi przeznaczonymi do tego żelami lub mydłami oraz używać specjalnych szczoteczek.

buty trekkingowe z nubuku

Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu butów można je zaimpregnować. W przypadku butów wykonanych z nubuku możemy je tak samo skutecznie zabezpieczyć przed przemakaniem jak buty turystyczne ze skóry licowej. Należy jednak pamiętać iż nubuk potraktowany woskiem czy pastą zmieni swój wygląd. Skóra przy ciemnieje i wygładzi się tracą swój charakterystyczny meszek, stanie się gładka i podobna do skóry licowej. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu nubuku, nie możemy używać wosków, past i olejów. Środki specjalne dedykowane do nubuku nie zmieniają zasadniczo jego wyglądu, jest to cała gama preparatów w sprey’u czy w postaci aplikatora z gąbką.

buty turystyczne z zamszu

Buty w góry wykonane ze skóry zamszowej (welurowej) możemy potraktować dokładnie tak jak buty z nubuku, jednak efekt impregnacji będzie dużo gorszy. Wynika to z właściwości samej skóry zamszowej która jest raczej miękka, posiada mniej zwartą strukturę i z reguły jest dużo cieńsza. Dlatego impregnacja za pomocą wosków, czy past nie przynosi pożądanego efektu, a jedynie zmienni nieodwracalnie wygląd skóry. Generalnie skórę zamszową trudno zaimpregnować na dłużej, dzięki dedykowanym impregnatom może jednak ona zyskać pewną hydrofobowość. Nasuwa się pytanie, dlaczego więc produkuje się buty turystyczne ze zamszu, powody są dwa, jeden to dlatego że skóra ta jest znacznie tańsza, a drugi ponieważ charakteryzuję się ona bardzo dobrą oddychalnością, z tego względu zamsz często stosowany jest w niskich butach trekkingowych.

Kupując więc buty turystyczne pamiętajmy o ich poprawnej konserwacji, zgodnej z właściwościami danego rodzaju skóry. Jeśli posiadamy buty z membraną, należy zawsze sprawdzić czy można zastosować dany impregnat.

Comments are closed.

; ?>