Jakie buty w rejony pustynne?

Kiedy celem wyprawy nie są wysokie góry ani leśne bezdroża, lecz bezmiar pustynnego piachu warto zastanowić się nad obuwiem zaprojektowanym właśnie na takie wędrówki.

Pustynia czy to klasyczny erg czy serir (pustynia żwirowa) – każda z nich rządzi się swoimi własnymi prawami. Jeśli więc wybieramy się na wyprawę w rejony pustynne czy półpustynne to lepiej klasyczne buty trekkingowe zostawmy w domu, a zaopatrzmy się w obuwie pustynne.

Buty przeznaczone na pustynię charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami. Pierwszą z nich jest brak jakichkolwiek membran – po to by zapewnić jak największą oddychalność i wentylację w wysokich temperaturach. W większości są to modele sięgające za kostkę lub do kostki, z cholewką wykonaną z jasnej skóry i materiałów. Kolorystyka obuwia w tym wypadku jak najbardziej ma znaczenie, jaśniejsze kolory odbijają promienie słoneczne i tym samym obuwie mniej nagrzewa się w palącym słońcu.

Wysokość cholewki także jest bardzo ważna, ponieważ cholewka zabezpiecza nasze stopy przed wpadającym do środka drobnym piaskiem i żwirem; co więcej ważne jest by język był połączony na stałe z cholewką. W butach przeznaczonych na pustynię (nie na pustynię kamienistą) stosuję się także innego rodzaju podeszwy, które są raczej miękkie i grube. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu poruszania się po piaszczystym podłożu oraz izolacja od gorącego piasku.

Wśród wielu modeli butów trekkingowych, znajdziemy tego typy obuwie, określanie czasami jako letnie buty trekkingowe. Firma Aku posiada w swojej ofercie model Petra (seria Muliterrain), a Meindl buty Safari Mid – oba modele to specjalistyczne buty turystyczne zaprojektowane na takie właśnie warunki.

Comments are closed.

; ?>