Overbooty Berghaus’a

Overbooty Berghaus’a to profesjonalne ochraniacze przeciwśnieżne  z gumowym spodem, przeznaczone do najtrudniejszych górskich aktywności – turystyki kwalifikowanej i wspinaczki w trudnych warunkach zimowych. Dobrze zaprojektowane, znakomicie wykonane i sprawdzone już od wielu lat, między innymi przez brytyjskie wojsko dla którego firma Berghaus produkuje specjalną wersję.

Podstawowa różnica pomiędzy klasycznymi stuptutami a overbootem polega na zastosowaniu pełnej konstrukcji obejmującej but (konstrukcja ta jest chroniona patentem). Ochraniacze sięgają do kolana i zakończone są specjalną gumową stopą, która szczelnie przylega do podeszwy buta. Podeszwa (stopa) ochraniaczy wykonana jest z wytrzymałej, elastycznej i odpornej na ścieranie gumy poliwęglanowej. Guma obejmuje czubek buta, brzeg podeszwy, a także dolną część podbicia buta w miejscu śródstopia.

Dzięki takiej konstrukcji overbooty bardzo dobrze chronią podczas marszu w głębokim śniegu i podwyższają znacząco komfort cieplny, zapewniając w zimie praktycznie pełną wodoodporność. Górna część ochraniaczy wykonana jest z materiału GORE-TEX®, zapewniającego odpowiednią nieprzemakalność i oddychalność. Dla zastosowań w ekstremalnych warunkach produkowana jest wersja ochraniacza z ociepliną  primaloft –  YETI EXTREM PRO INSULATED.

Overbooty przeznaczone są główne do użytkowania w warunkach zimowych, istnieje także możliwość zastosowania ich w celu ochrony przed wodą i błotem w cieplejszej porze roku, jednak większości osób jest w nich im za gorąco.

W trakcie chodzenia, czasem może dochodzić do zsuwania się ochraniaczy z czubków butów i wbijania się pod nie śniegu, dlatego overbooty powinny być dobrze dopasowane – są przystosowane do używania z rakami. Można je zakładać na dowolne sztywne buty, w przypadku założenia na buty trekkingowe o zbyt miękkiej podeszwie, może dochodzić do jej deformowania się.

Aby  dobrze naciągnąć ochraniacze na buty trzeba trochę wprawy i sporo siły, dlatego zaleca się je nakładać przed wyruszeniem w góry w możliwie ciepłych warunkach – ponieważ na mrozie guma mocno sztywnieje, co znacząco utrudnia ich zakładanie.

Overbooty Berghaus produkowane są w 3 wersjach : Yeti™ Attak GORE-TEX®, Yeti™ Extrem™ Pro GORE-TEX®, Yeti™ Extrem™ Pro Insulated. Ich ceny kształtują się od 319,90 do 599,90 zł i są do kupienia w dobrym sklepie górskim.

Comments are closed.

; ?>