Zimowe skarpety trekkingowe

Kupując buty trekkingowe raczej nie zastanawiamy się nad doborem właściwych skarpet, często dopiero po powrocie z górskiego szlaku, zaczynamy bardziej poważnie traktować ten temat, szczególnie jeśli nie byliśmy na pieszej wędrówce przez  dłuższy czas. Jak ważne są odpowiednie skarpety zimą, z pewnością przekonał się każdy, kto wybrał się o tej porze roku choćby na dłuższy spacer.

Niewygodne i źle dobrane skarpety mogą być przyczyną wielu niemiłych konsekwencji –  od dyskomfortu zimnych i wilgotnych stóp, po utrudniające chodzenie bolesne pęcherze.

Nasze stopy podczas marszu intensywnie pracują, a tym samym mocno się pocą. Jeśli zimą założymy bawełniane skarpety ( bawełna magazynuje wilgoć ), to będziemy w nich odczuwać zimno  – szczególnie w niskich temperaturach.

Dlatego na chłodniejszą porę roku polecane są skarpety wełniane, często z  domieszką różnych ocieplających włókien syntetycznych jak np. primaloft, polipropylen itd.

Unikalne właściwości wełny – utrzymywanie ciepła i odprowadzanie wilgoci nawet gdy jest mokra, a także właściwości antybakteryjne, sprawiają iż jest ona ciągle głównym składnikiem zimowych skarpet.

Zwyczajna wełna posiada jednak pewną wadę, jest podatna na wycieranie, co prowadzi do szybkiego zużywania się skarpet. Z tego powodu do produkcji najlepszych skarpet, stosuje się  mniej podatną na wycieranie wełnę Merino, która zarazem jest przyjemna i miła w dotyku – domieszka syntetycznych włókien np. nylonu, zapewnia większą wytrzymałość.

Wybierając się na jesienny czy zimowy trekking, pamiętajamy więc o zaopatrzeniu się w dobre wełniane skarpety, bo najlepsze nawet buty w góry, same nie zapewnią nam ciepła i komfortu.

Nie mniej ważną kwestią dotyczącą górskich skarpet jest ich odpowiednie wymodelowanie, ale o tym w kolejnej części.

Comments are closed.

; ?>