Stuptuty

Stuptuty to turystyczne ochraniacze na nogawki, zabezpieczające dolną część nogawek spodni przed śniegiem, deszczem i błotem, ochraniają także nogawki i górę butów przed ewentualnymi skutkami uszkodzeń mechanicznych. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, najczęściej jest to wyprofilowany kawałek mocnego materiału zapinany na rzep lub zamek. W zależności od modelu stuptuty mogą być krótkie – sięgające od kostek do połowy łydek lub wysokie – sięgające pod kolana, mogą też być specjalnie profilowane na lewą i prawą nogę. Zamek lub rzep najczęściej umieszczony jest z przodu ochraniacza – opcja najwygodniejsza zimą, czasem z boku lub z tyłu i kryty jest zewnętrzną patką.

Aby zapobiec podnoszeniu się i przesuwaniu ochraniaczy w górę, z przodu mocuje się specjalny haczyk, którym możemy zaczepić stuptuta o sznurówkę buta. Z boków mocuje się stalową lub kevlarową linkę, albo trwały pasek, ewentualnie w najtańszych rozwiązaniach mocny sznurek. Linki lub paski przechodzą pod butem i zazwyczaj posiadają możliwość regulacji.

W zależności od modelu, ochraniacze posiadają od 1 do 3 ściągaczy, które umożliwiają dopasowanie stuptuta do kształtu łydki oraz buta. Górny ściągacz zapobiega przedostawaniu się od góry śniegu, deszczu czy błota pod ochraniacz, środkowy (nie zawsze występuje)  ściąga materiał nad kostką, a dolny dopasowuje ochraniacz do buta.

Podstawowe modele wykonuje się z wodoodpornego i wytrzymałego materiału np. Midora – Milo Creek, natomiast te wielozadaniowe np. Black Diamond FRONTPOINT BLACK najczęściej wykonane są z dwóch rodzajów materiałów: oddychającego i wodoodpornego na górze,  w tym wypadku jest to membrana gore-tex i wytrzymałego na dole np. nylonu ballistic.

Ich ceny kształtują się od kilkudziesięciu złotych np. ochraniacze Milo Creek 69.90 zł, do 100-300 zł w przypadku wykonanych z oddychających materiałów np. Salewa Gore-Tex Gaiter 249,90 zł.

Ochraniacze mają dość szerokie zastosowanie: trekking, narty biegowe, rakiety śnieżne, wspinaczka i są produkowane są w kilku rozmiarach, co umożliwia ich prawidłowe dopasowanie do buta i łydki.

Specjalnym rodzajem zimowego ochraniacza są tzw. Overbooty, ale o nich w następnej części.

Comments are closed.

; ?>